Aktuality

Úprava zkouškového řádu (24.1.2020)

 

Na základě výzvy od České národní banky jsme opět aktualizovali náš zkouškový řád. Tato aktualizace přinesla velmi důležitou změnu, která vyžaduje vaši pozornost. Od 24.1.2020 se mění osvědčení o vykonání odborné zkoušky. Nově je na osvědčení uvedeno také identifikační číslo osoby (IČO), bylo-li přiděleno.

Prosíme proto všechny zájemce o zkoušku, aby si aktualizovali své osobní údaje v uživatelském účtu a vyplnili pole IČO – v případě že nemáte IČO je třeba vyplnit, že IČO nebylo přiděleno. Jedná se o povinný údaj na osvědčení – toto pole se NETÝKÁ dokladů o platbě a účetnictví. Upozorňujeme, že bez vyplněného pole nebude možné v případě úspěšného vykonání zkoušky vydat osvědčení.

DOPLNIT IČO
IČO NEBYLO PŘIDĚLENO

Vedle toho byl do zkouškového řádu vložen nový Článek XVII. Zabezpečení ochrany osobních údajů a příloha číslo 3 – Vzorová dokumentace. Nový zkouškový řád naleznete zde.

Za komplikace se vám omlouváme, jedná se však o změny které vychází ze zákona. Předem děkujeme za pochopení.
Investiční fórum: Jak úspěšně investovat v roce 2020? (3.1.2020)

 

Chcete se dozvědět, jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a komoditní trhy v roce 2020? A co čeká svět alternativních investic? Jedinečnou možnost máte v úterý 7. ledna 2020 na Investičním fóru v Praze, kde v rámci moderovaných diskuzních a samostatných přednášek vystoupí přední ekonomové, bankéři a investiční odborníci z Česka i zahraničí a nabídnou ty nejlepší investiční strategie pro rok 2020.

KDY: 7. ledna 2020, 9.00-17.00

KDE: Konferenční centrum City (Na Strži 1702/65, Praha 4)

REGISTRACE

Úvod konference obstará člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl, který představí svůj výhled pro českou a světovou ekonomiku pro rok 2020. 

Investiční fórum se také živě propojí se San Franciscem, odkud na naše otázky bude odpovídat George Russell, portfoliomanažer technologického fondu Franklin Innovation.

Velký prostor dostanou akciové investice. Těm se bude věnovat jeden z nejúspěšnějších českých akciových portfoliomanažerů Ján Hájek z fondu Top Stocks.

O investičních příležitostech na severoamerických akciových trzích bude mluvit Eric McLaughlin, investiční specialista z BNP Paribas Asset Management.

Svůj výhled odhalí také Eva Miklášová, která lokálně zastupuje jednoho z největších správců aktiv na světě, společnost Fidelity International.

Zajímavé investiční příležitosti by investoři měli v novém roce hledat také na trhu s dluhopisy rozvíjejících se zemí. O nich bude hovořit portfoliomanažerka z NN Investment Partners Bregje Roosenboom.

REGISTRACE

Jaké kurzové a dividendové vyhlídky má nejpopulárnější akcie na pražské burze? Svou predikci pro společnost ČEZ přednese známý aktivistický investor a znalec energetického sektoru Michal Šnobr.

Proč by investoři, ale i samotné firmy měli hledat investiční příležitosti na trhu START pražské burzy? O své zkušenosti se podělí zástupci firem, které se na tomto trhu obchodují, konkrétně KARO Invest a Primoco UAV.

Jak „hrát“ velké technologické trendy s pomocí investičních certifikátů, přiblíží Martin Svoboda z ZertifikateJournal.

Svět robotického poradenství, ke kterému si na platformě Portu našlo cestu již více než pět tisíc drobných českých investorů, představí Radim Krejčí z WOOD & Company.

Prostor dostanou i realitní investice. Diskutovat o nich budou lidé, kteří úspěšně spravují fondy zaměřené na komerční i rezidenční nemovitosti. Zájemci o exkluzivní projekty se pak mohou seznámit s nabídkou jedné unikátní developerské příležitosti v Dubaji.

Investiční fórum nezapomíná ani na kryptoměny. Jaké zajímavé „sázky“ mohou investoři zvážit pro rok 2020, přiblíží Josef Tětek z TopMonks.

Také se dozvíte, jak investovat do firem, které se zabývají prodlužováním lidského života. O nich bude hovořit Petr Šrámek, zakladatel LongevityTech.fund.

Na své si přijdou investoři do zlata, představena bude revoluční novinka určená pro investování do žlutého kovu ve fyzické podobě.

O své tipy a doporučení na další rok se s účastníky fóra nadto podělí dalších patnáct investičních expertů.

Vstupné činí 999 Kč. V ceně jsou teplé a studené nápoje po celý den konference.

Na Investičním fóru potkáte i zástupce Vectoru.
Jaký typ certifikace na pojištění si mám vybrat? (30.12.2019)

 

Pro všechny zájemce o certifikaci na pojištění neboli zkoušky podle zákona č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění existuje 9 typů odbornosti a je obtížné vybrat si správný typ zkoušky. Proto vám představíme jednotlivé typy zkoušek a pomůžeme vám vybrat správný typ zkoušky pro její absolvování.

Typ zkoušky závisí na tom, jaké produkty nabízíte a do budoucna plánujete nabízet:

 1. Nabízím pouze životní pojištění
 2. Nabízím pouze neživotní pojištění
 3. Nabízím životní i neživotní pojištění

 

Nabízím pouze životní pojištění

V tomto případě je pro vás nejvhodnější typ zkoušky I – POJ-ZIV – Životní pojištění (120 min).

Tento typ zkoušky obsahuje pouze skupinu odbornost pro distribuci životního pojištění bez možnosti nabízet neživotní pojištění.

 

Nabízím pouze neživotní pojištění

Odbornost neživotního pojištění je rozdělena na další 4 podkategorie dle toho, jaký typ neživotního pojištění nabízíte. Každá z následujících skupin odborností obsahuje všechny odbornosti uvedené v seznamu před danou odborností, například pojištění podnikatelů tedy zahrnuje i občanské pojištění a pojištění motorových vozidel.

 1. Nabízím pojištění aut (motorových vozidel)
 2. Nabízím občanské pojištění
 3. Nabízím pojištění podnikatelů
 4. Nabízím pojištění velkých pojistných rizik

 

Nabízím pouze pojištění aut (motorových vozidel)

Pro pojištění motorových vozidel slouží typ zkoušky II – POJ-MVO – Pojištění motorových vozidel (90 min).

Tato skupina odbornosti je definována v zákoně jako distribuce pojištění škod na pozemních dopravních prostředcích jiných než drážních vozidlech a pojištění odpovědnosti vyplývající z provozu pozemního motorového a jeho přípojného vozidla, včetně připojištění úrazu.

Pozor, v případě, že nabízíte pojištění motorových vozidel, je třeba zajistit, zda toto vozilo neslouží k podnikatelskému účelu. V případě, že dané motorové vozidlo slouží k podnikatelskému účelu, musíte mít odbornost zkoušky pro pojištění podnikatelů, případně pro pojištění velkých pojistných rizik.

 

Nabízím občanské pojištění

Pro občanské pojištění, lidově označovaného jako občanský majetek je nejvhodnější typ zkoušky III – POJ-NOP – Neživotní občanské pojištění (120 min).

Tato skupina odbornosti je definována v zákoně jako distribuce neživotního pojištění, s výjimkou činností uvedených v § 2 písm. o) bodě 4 nebo 5.

V případě absolvování zkoušky této odbornosti je zahrnuta i odbornost pojištění motorových vozidel.

 

Nabízím pojištění podnikatelů

Pro pojištění podnikatelů neboli pojištění týkající se podnikatelské činnosti zákazníka je typ zkoušky IV – POJ-NPP – Neživotní pojištění podnikatelů (135 min).

Tato skupina odbornosti je definována v zákoně jako distribuce neživotního pojištění týkajícího se podnikatelské činnosti zákazníka, s výjimkou činností uvedených v § 2 písm. o) bodě 5.

V případě absolvování zkoušky této odbornosti jsou zahrnuty i odbornosti pojištění motorových vozidel a občanského pojištění.

Pozor, v případě této skupiny odbornosti je třeba ověřit, zda dané pojištění nespadá do skupiny distribuce velkých pojistných rizik.

 

Nabízím pojištění velkých pojistných rizik

Pro pojištění velkých pojistných rizik je typ zkoušky V – POJ-VPR – Pojištění velkých pojistných rizik (150 min).

V případě absolvování zkoušky této odbornosti jsou zahrnuty i odbornosti pojištění motorových vozidelobčanského pojištění a pojištění podnikatelů.

Velká pojistná rizika jsou definována v paragrafu 131 zákona č. 277/2009 Sb. o pojišťovnictví následovně:

(1) Velkými pojistnými riziky se rozumí

 1. pojistná rizika spadající do pojistných odvětví neživotních pojištění uvedených v části B bodech 4 až 7, 11 a 12 přílohy č. 1 k tomuto zákonu,
 2. pojistná rizika spadající do pojistných odvětví uvedených v části B bodech 14 a 15 přílohy č. 1 k tomuto zákonu, jestliže se tato pojistná rizika týkají profesionální činnosti pojistníka v oblasti průmyslové nebo obchodní činnosti nebo svobodného povolání,
 3. pojistná rizika spadající do pojistných odvětví uvedených v části B bodech 3, 8, 9, 10, 13 a 16 přílohy č. 1 k tomuto zákonu, pokud pojištěný překročí nejméně 2 z následujících limitů:
  1. úhrn rozvahy 6 200 000 EUR,
  2. čistý obrat 12 800 000 EUR,
  3. průměrný roční přepočtený stav zaměstnanců za zdaňovací období 250.

(2) Jestliže pojištěný patří ke konsolidačnímu celku, pak se překročení limitů podle odstavce 1 písm. c) posuzuje na základě konsolidovaných účetních závěrek.

Zjednodušený význam tohoto paragrafu je následující.

Dle bodu a. se jedná o pojištění škod na drážních vozidlech, leteckých dopravních prostředcích, plavidlech a přepravovaných věcí. Viz body přílohy B zákona 277/2009.

Dle bodu b. se jedná o pojištění úvěru a záruky (kauce) pro činnosti dle tohoto bodu.

Dle bodu c. se jedná o pojištění motorových vozidel, majetkuodpovědnosti a dalších, pokud splňují alespoň 2 ze 3 uvedených podmínek dle tohoto bodu. Navíc, pokud je pojištěný společnost, je třeba prověřit, zda je společnost součástí většího celku a pokud ano, uvedené limity z bodu c. se budou posuzovat dle konsolidovaných účetních uzávěrek.

 

Nabízím životní i neživotní pojištění

V případě, že nabízíte svým klientům životní i neživotní pojištění, existují skupiny odbornosti v kombinaci životního a libovolné skupiny odbornosti neživotního pojištění.

Pro připomenutí, všechny skupiny odbornosti neživotního pojištění obsahují i všechny předchozí skupiny odbornosti neživotního pojištění.

Typy certifikací pro kombinaci skupin odbornosti životního a neživotního pojištění jsou tedy následující:

 

Rozšíření skupiny odbornosti

V případě, že jste již absolvovali odbornou zkoušku a kdykoliv v budoucnu budete chtít nabízet i další typy pojištění nad rámec vaší aktuální skupiny odbornosti, je možné si rozšířit skupinu odbornosti jedním z následujících způsobů.

Pro přidání skupiny odbornosti životního pojištění, k již absolvované zkoušce neživotního pojištění se zachováním stejné skupiny odbornosti neživotního pojištění vám stačí absolvovat odbornou zkoušku I – POJ-ZIV – Životní pojištění (120 min).

Pro přidání skupiny odbornosti neživotního pojištění, k již absolvované zkoušce životního pojištění vám stačí absolvovat jednu z odborných zkoušek na neživotní pojištění, tedy II – POJ-MVO – Pojištění motorových vozidel (90 min), III – POJ-NOP – Neživotní občanské pojištění (120 min), IV – POJ-NPP – Neživotní pojištění podnikatelů (135 min) nebo V – POJ-VPR – Pojištění velkých pojistných rizik (150 min). Výsledná skupina odbornosti bude stejná jako odpovídající typ kombinované zkoušky.

Pro zvýšení supiny odbornosti neživotního pojištění, k již absolvované zkoušce je třeba vykonat vyšší (obsáhlejší skupinu odbornosti) neživotního pojištění. Nově absolvovaná skupina odbornosti tedy nahradí původně vykonanou skupinu odbornosti odborné zkoušky.

V případě, že si budete rozšiřovat stupeň odbornosti a u odborné zkoušky neuspějete, původně získaná odbornost vám zůstane. Nemůže se tedy stát, že byste o původně získanou zkoušku přišli.

 

Dle tohoto postupu byste měli být schopni vybrat si nejlepší typ certifikace na pojištění podle toho, který typ pojištění nabízíte svým klientům.

Zároveň jsme zdůraznili úskalí, na která je třeba myslet při výběru skupiny odbornosti, tedy zda motorové vozidlo neslouží k podnikatelské činnosti, případně zda dané pojištění nespadá do odbornosti velkých pojistných rizik.

Na našich stránkách můžete nalézt podrobný přehled všech typů certifikací na pojištění včetně dalších detailů.

Doufám, že vám tento souhrn pomohl a přeji vám mnoho štěstí při skládání odborných zkoušek.
ČNB: K povinnosti složit odbornou zkoušku podle ZPKT pro distribuci doplňkového penzijního spoření (3.12.2019)

Česká národní banka vydala 28.11.2019 odpověď na otázku:

Musí pracovníci a vázaní zástupci obchodníka s cennými papíry a investičního zprostředkovatele a pracovníci vázaného zástupce složit odbornou zkoušku podle ZPKT v případě, kdy budou distribuovat pouze doplňkové penzijní spoření a nebudou poskytovat investiční služby?

Z odpovědi vyplývá že „… je možná existence takového vázaného zástupce podle ZPKT, který investiční služby neposkytuje, ale jen je propaguje a … pro výkon propagace není nutné skládat odborné zkoušky podle ZPKT.

„Nicméně i v případech, kdy oprávnění vázaného zástupce nezahrnuje poskytování investičních služeb, musí zastoupený zajistit, aby jeho vázaní zástupci měli nezbytné znalosti, dovednosti a zkušenosti pro činnosti, které vykonávají.“

Investiční nadstavba k penzijnímu spoření - Online kurz pro zprostředkovatele doplňkového penzijního spoření, kteří si chtějí prohloubit své znalosti, zkušenosti a schopnosti vysvětlit investiční služby.

Zdroj: ČNB
Nový kurz: Investiční nadstavba k penzijnímu spoření (6.11.2019)

Online kurz pro zprostředkovatele doplňkového penzijního spoření, kteří si chtějí prohloubit své znalosti, zkušenosti a schopnosti vysvětlit investiční služby.

Do 2.1.2020 musí všichni zprostředkovatelé doplňkového penzijního spoření (DPS) doložit certifikaci na investice, ta je ale značně obtížná. Navíc některé společnosti poptávají online kurz, který uvede poradce více do problematiky, aby v případě propagace byli schopni vysvětlit investiční služby. Proto jsme pro vás připravili „investiční nadstavbu„: Online kurz pro poradce, kteří si chtějí prohloubit své znalosti, zkušenosti a schopnosti vysvětlit investiční služby.

Kurz je zakončen testem a po úspěšném absolvování od nás získáte elektronický certifikát. Absolvování kurzu nenahrazuje vykonání odborné zkoušky u akreditované osoby.

důvodové zprávy k návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti regulace podnikání na finančním trhu vyplývá:

Ke zprostředkování doplňkového penzijního spoření je nezbytné získat oprávnění investičního zprostředkovatele nebo vázaného zástupce podle ZPKT a plnit s tím související požadavky, především pak prokazovat odbornou způsobilost pro kapitálový trh jako celek.
Aktualizace zkouškových otázek na úvěry (6.11.2019)

Dne 6.11.2019 proběhla aktualizace zkouškových otázek a případových studií na spotřebitelské úvěry.

Aktualizace se týká následujících otázek (ID): 27, 233, 593, 1104 a případových studií (ID): 1273, 1276, 1615, 1689, 1692.
Byly odstraněny otázky (ID): 709 a 1165.
Byly přidány otázky (ID): 1740, 1741, 1742, 1743, 1744.

U všech zkouškových termínů po 6.11.2019 budou použity nové otázky v Online přípravném kurzu na Certifikaci. Tato informace je též k dispozici v uživatelském účtu po přihlášení.

Vše ostatní zůstává beze změn.

Zkouškové otázky na úvěry připravuje ČNB a Ministerstvo Financí. VECTOR Certifikace jako akreditovaná osoba nemůže měnit znění otázek ani složení testu. Aktualizaci souboru zkouškových otázek zajišťuje pouze ČNB. Ihned, jak dostaneme od ČNB zprávu o další plánované aktualizaci otázek na investice přidáme upozornění do Online přípravného kurzu na Certifikaci.
Novinky v certifikacích (1.11.2019)

V naší společnosti VECTOR Certifikace se neustále snažíme zlepšovat naše služby a nabízet našim zákazníkům maximální kvalitu. Proto jsme pro Vás připravili některé novinky týkající se certifikací.

Vzhledem k opakovanému požadavku od našich zákazníků o možnost skládání zkoušky elektronickou formou jsme se rozhodli upravit naše zkouškové řády a do budoucna nabídnout tuto možnost našim zákazníkům.

Chceme Vás také ubezpečit, že skládání certifikací papírovou formou hodláme zachovat a elektronickou formu budeme nabízet pouze pro zájemce.

V souvislosti s touto změnou jsme upravili naše zkouškové řády tak, že jsme sjednotili zkouškové řády na všechny typy odborných zkoušek pro přehlednost do jednoho dokumentu. Účinnost nového zkouškového řádu je stanovena na 1.12.2019. Aktualizovaný zkouškový řád naleznete zde.

Přijetí nového zkouškového řádu nevyžaduje žádnou aktivitu z vaší strany. Pokud podmínky nového zkouškového řádu nechcete přijmout, můžete kdykoli zažádat o zrušení účtu přímo v nastavení aplikace.

Děkujeme za vaši přízeň.
3. 1. 2020 – konec přechodného období pro poskytovatele investičních služeb (25.10.2019)

 

Začátek ledna, konkrétně 3. ledna 2020, je také koncem přechodného období pro poskytovatele investičních služeb. Pro všechny investiční zprostředkovatele je nutností splnění odbornosti složením zkoušky nejpozději 2. 1. 2020. Pro všechny zájemce jsme vypsali otevřený termín ve čtvrtek 2. 1. 2020, na kterém garantujeme vyhodnocení zkoušky a vydání osvědčení přímo na místě zkoušky.

Pokud nestihnete odbornou zkoušku složit do 2. 1. 2020, musí dojít k výmazu Vaší registrace z registru ČNB a zaplacený poplatek Vám propadá. Po složení odborné zkoušky musí dojít k nové registraci u ČNB a bude potřeba znovu uhradit poplatek 2.000 Kč.

Detailní informace ke správním poplatkům najdete na webu ČNB v dokumentu Prodloužení oprávnění k činnosti investičního zprostředkovatele a vázaného zástupce podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu v roce 2018

Společnost VECTOR Certifikace vypsala dostatek termínů pro všechny, co tuto povinnost odložili na poslední chvíli. Přihlásit se můžete na jakoukoliv zkoušku přímo na našem webu: https://www.vectorcertifikace.cz/

Nezapomeňte se své společnosti zeptat na promo kód, se slevou na zkoušku. Materiál pro přípravu se vám v online přípravném kurzu na certifikaci pro investiční zprostředkovatele nebo pro souhrnnou zkoškou otevře ihned po přihlášení na zkoušku.

Těšíme se na termínech!
Aktualizace zkouškových otázek na investice (23.10.2019)

Dne 23.10.2019 proběhla aktualizace zkušebních otázek a případových studií na investice od ČNB.

Aktualizace se týká následujících otázek (ID): 19365, 19373, 19383, 19389, 19416, 19492, 19493, 19495, 19504, 19511, 19566, 19567, 19656, 19666 (vymazána), 19687 (vymazána), 19688, 19831, 19995, 20038, 20188, 20202, 20204 a 22419.

Aktualizace se týká následujících případových studií (ID): 20411, 20535, 20615, 20627, 20645 (vymazána), 20711, 20777, 20795, 20825 a 21438.

U všech zkouškových termínů po 20.11.2019 budou použity nové otázky v Online přípravném kurzu na Certifikaci. Tato informace je též k dispozici v uživatelském účtu po přihlášení.

 

Vše ostatní zůstává beze změn.

Zkouškové otázky na investice připravuje ČNB a Ministerstvo Financí.

VECTOR Certifikace jako akreditovaná osoba nemůže měnit znění otázek ani složení testu.

Aktualizaci souboru zkouškových otázek zajišťuje pouze ČNB. Ihned, jak dostaneme od ČNB zprávu o další plánované aktualizaci otázek na investice přidáme upozornění do Online přípravného kurzu na Certifikaci.

 

Přejeme hodně štěstí při studiu i na certifikacích.