Výroční zpráva o činnosti finančního arbitra za rok 2020 (1.7.2021)

Včera 30.6.2021 předložil veřejnosti finanční arbitr a Kancelář finančního arbitra zprávu o své činnosti za rok 2020.

Shrnutí informací o činnosti finančního arbitra

Finanční arbitr je bezplatný státem zřízený (zákonem o finančním arbitrovi) mimosoudní orgán příslušný k rozhodování některých spotřebitelských sporů na finančním trhu, aktuálně sporů při poskytování platebních služeb, ze stavebního spoření, z neplatebních účtů a vkladních knížek, elektronických peněz, spotřebitelských úvěrů, včetně hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, z kolektivního investování a investičních služeb, ze směnárenských obchodů a životního pojištění.

Jste-li spotřebitel a uživatel nebo zájemce o poskytování finančních služeb, které poskytují banky, poskytovatelé úvěru, stavební spořitelny, obchodníci s cennými papíry, investiční společnosti, životní pojišťovny, investiční nebo pojišťovací zprostředkovatelé nebo směnárníci, a dostali jste se
do sporu s tím, kdo Vám tu finanční službu nabízel nebo již poskytl, a nedaří se Vám spor urovnat, můžete se zdarma obrátit na finančního arbitra.

Finanční arbitr je tu od toho, aby Vám jako spotřebiteli umožnil vyřešit spor smírně bez nutnosti hledat si právníka. Podat návrh na zahájení řízení je jednoduché, stačí jen vyplnit formulář návrhu, který má finanční arbitr pro každého k dispozici, a který obsahuje návod, jak svůj návrh formulovat. Pak je zapotřebí shromáždit všechny podklady, které by mohly mít souvislost se sporem a následně už jen poskytovat finančnímu arbitrovi součinnost (odpovídat na výzvy nebo se naopak ptát, když něčemu nerozumíte). Finanční arbitr Vás provede celým řízením, upozorní Vás na nedostatky návrhu, stejně tak Vás upozorní, že nárok, který vznášíte, není důvodný, nebo Vám naopak pomůže při zvažování, zda smír přijmout či nikoli.

V roce 2020 bylo před finančním arbitrem zahájeno celkem 1.228 nových řízení, celkem finanční arbitr v tomto období projednával 2.425 sporů a vyřídil přes 5.000 dotazů od veřejnosti směřujících k působnosti finančního arbitra nebo přímo k individuálnímu sporu spotřebitele.

Finančnímu arbitrovi se ve sledovaném období podařilo pravomocně ukončit celkem 1.315 řízení. Ve většině případů se finančnímu arbitrovi daří dosahovat smírného řešení sporu. Z celkového počtu pravomocně skončených sporů v roce 2020 dosáhl finanční arbitr v 792 případech, tedy v téměř dvou třetinách (60 %), smírného řešení sporu (781 řízení bylo zastaveno pro zpětvzetí návrhu navrhovatelem, 10 řízení bylo zastaveno pro bezpředmětnost a 1 řízení bylo ukončeno schválením smíru). Úplně návrhu spotřebitele (finanční instituce odmítla řešit spor smírně) finanční arbitr vyhověl v 6 řízeních, a částečně spotřebiteli vyhověl v dalších 72 řízeních, naopak 61 řízení skončilo zamítnutím návrhu spotřebitele, protože finanční arbitr neshledal jeho návrh důvodným.

Výhledy do budoucnosti

Ministerstvo financí aktuálně navrhuje rozšíření působnosti finančního arbitra o dynamickou směnu měny (vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 370/2017 Sb., o platebním styku, ve znění zákona č. 5/2019 Sb., a další související zákony; sněmovní tisk č. 863; navrhovaná účinnost 1. 1. 2022), účet dlouhodobých investic (vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem kapitálového trhu; sněmovní tisk č. 993; navrhovaná účinnost 1. 1. 2022), doplňkové penzijní spoření, penzijní připojištění se státním příspěvkem a panevropský penzijní produkt (vládní návrh zákona o panevropském osobním penzijním produktu; sněmovní tisk č. 1145; navrhovaná účinnost ke dni nabytí účinnosti nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1238 o panevropském osobním penzijním produktu (PEPP) – tedy fakticky 12 měsíců po zveřejnění prováděcí aktů k tomuto nařízení v Úředním věstníku Evropské unie.

Současně byl v září 2020 předložen Poslanecké sněmovně návrh zákona (sněmovní tisk č. 1026; navrhovaná účinnost 1. 1. 2022) poslance Patrika Nachera a dalších poslanců, kterým se navrhuje rozšíření působnosti finančního arbitra o neživotní pojištění, penzijní připojištění se státním příspěvkem a doplňkové penzijní spoření a zajištění a utvrzení dluhu ze spotřebitelského úvěru (např. zástavní právo či ručení). Vláda dne 26. 10. 2020 zaujala k tomuto návrhu zákona souhlasné stanovisko

Náš program: Finanční arbitr a ochrana spotřebitele

O finančním arbitrovi se dozvíte v našem programu následného vzdělávání na pojištění s názvem: Finanční arbitr a ochrana spotřebitele.

Program se zabývá tématikou ochrany spotřebitele a vysvětluje fungování finančního arbitra. Je zde jednoduše a srozumitelně uvedeno 10 hlavních bodů, které vysvětlují fungování finančního arbitra ve vztahu ke klientům. Program podrobně popisuje 6 oblastí, které spadají do jeho kompetence. Důraz je kladen na oblast pojištění, zejména pak na životní pojištění, které je v kompetenci finančního arbitra. Jsou zodpovězeny často kladené otázky, které vznikají na straně klientů.

V druhé části programu je vysvětlena oblast ochrany spotřebitele, která se týká jak EU, tak i legislativy v ČR. Je vysvětlena role podnikatele a spotřebitele. Najdete zde i doporučené informační zdroje, které přispívají k celkové orientaci v této problematice.

Program je možno doporučit finančním poradcům, kteří uzavírají s klienty smlouvy, a to i v oblasti úvěrů a stavebního spoření, protože i tato oblast spadá do kompetence finančního arbitra. Ochrana spotřebitele je tématem, ve kterém by se měl orientovat každý, kdo je v kontaktu se spotřebitelem a poskytuje mu služby.

Finanční arbitr a ochrana spotřebitele

Finanční arbitr a ochrana spotřebitele

Zdroj: finarbitr.cz

Autor příspěvku: David Škvára - jednatel společnosti

Štítky: , ,