Nevíte jaké následné vzdělávání si vybrat? Důležité je, jaké skupiny odbornosti máte zapsány v registru České národní banky. To si můžete ověřit zdarma online na stránce: Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů (JERRS)
Co ale dělat, pokud máte v registru ČNB zaspané všechny skupiny odbornosti na pojištění, ale například skupinu „velká pojistná rizika“ (VPR) vůbec nesjednáváte?
Stěžejní částí obsahu následného vzdělávání by mělo být to, co osoba reálně dělá v mezích svého oprávnění. Takový výklad je v souladu s čl. 10 (2) IDD, podle kterého se v rámci odborné přípravy a rozvoje zohlední povaha prodávaných produktů, typ distributora, úloha, kterou tato osoba vykonává, a činnost prováděná v rámci distributora pojištění nebo zajištění.
Pokud se tedy vázaný zástupce (dále jen: „VZ“) ve smyslu dotazu ve své praxi nebude zabývat distribucí pojištění velkých pojistných rizik, tak i když absolvoval zkoušku i pro tuto skupinu odbornosti, není vyloženě nutné, aby pro tuto skupinu odbornosti absolvoval i NV. Upozorňujeme ale na riziko spojené s tím, že kdyby VZ reálně v rámci svého oprávnění vykonával širší oblast než tu, na kterou absolvoval NV, což mu ostatně kdykoli bez dalšího umožňuje zápis skupiny odbornosti v registru ČNB, šlo by o rozpor s § 59 odst. 1 ZDPZ (a také čl. 10 IDD). Pokud tedy VZ hodlá distribuovat i pojištění velkých pojistných rizik, měl by absolvovat takové NV, které je i na tuto skupinu odbornosti zaměřeno a které tedy bude obsahovat kapitoly týkající se přímo pojištění velkých pojistných rizik.
Stanovisko bylo konzultováno s ČNB. Výše uvedený výklad se vztahuje pouze na tuto konkrétní situaci a nelze z něj vyvozovat žádné závěry pro ostatní oblasti následného vzdělávání. Soud a případně i bankovní rada České národní banky mohou zaujmout odlišný názor.