Neúprosný pohled do kalendáře s datem 31.5.2021 (1.3.2021)

3 měsíce do konce přechodného období na pojištění

Je počátek prvního jarního měsíce, kdy očekáváme více sluníčka a možná také optimismu. Ale proč jsem do nadpisu přidal také poslední květnové datum? Je to proto, že tímto dnem končí přechodné období pro zprostředkovatele pojištění, které vyplývá z novely zákona č. 170/2018 Sb.

Podívejme se nejprve na fakta:

  • Měsíce březen, duben a květen 2021 mají celkem 64 pracovních dnů (23, 20 a 21 dnů). Je to hodně, nebo málo?
  • Není pravděpodobné, že by se přechodné období prodloužilo. Ani v případě zkoušky odborné způsobilosti pro realitní makléře, nedošlo k prodloužení. Realitní makléři musejí podle zákona změnit živnost z volné na vázanou. Pokud to neudělali nebo neudělají, oprávnění k poskytování realitního zprostředkování ve volné živnosti jim 3. března 2021 zanikne.
  • Hygienická opatření vlády spíš směřují k dalšímu omezení, než k rozvolnění, což ovlivňuje možnost konání větších termínů. V úvahu přichází nyní pouze varianta 10 osob na jednom místě, což prakticky znamená 9 účastníků, jeden člen komise na místě a dva členové komise vzdáleně. Samozřejmostí je rouška FFP2 po celou dobu zkoušky.
  • Počet osob, které zkoušku potřebují absolvovat, se velmi těžko odhaduje, ale může to být více než 10 tisíc poradců, včetně zaměstnanců bank a pojišťoven.
  • Úspěšnost zkoušek se pohybuje na úrovni kolem 66 %. To znamená, že přibližně každý třetí účastník musí zkoušku opakovat. A před opakováním zkoušky je vhodné si nechat čas na přípravu.
  • V případě, že jsem dlouholetý zprostředkovatel pojištění a mám kmen klientů, mohu po 31.5.2021 přijít o následné provize, protože nebudu splňovat podmínky výše citovaného zákona. U ČNB již nebudu moci být registrován.
  • Poradci jsou někdy mistři „prokrastinace“, takže i letos v květnu lze očekávat opozdilce a jednotlivce, kteří jsou zvyklí vše nechávat na „poslední chvíli“.

Co z toho vyplývá?

  • Mohu využít alternativní možnosti a přihlásit se na distanční formu zkoušky, kterou už některé akreditované osoby nabízí.
  • Budu mít jistotu, že se zkouška bude konat, nemusím nikam cestovat, zkoušku vykonám v místě, kde se budu cítit komfortně, klidně i z domova. Odpadne mi sezení v roušce. A pokud nemám jistotu, že mám doma kvalitní signál internetu, mohu zkoušku vykonat třeba ve firemní v kanceláři, kde mám větší jistotu spojení.
  • A pokud jsem již například přihlášen na zkoušku v následujících měsících, mohu se nyní přehlásit, zahájit samostudium a zkoušku si naplánovat tak, že ji zvládnu vykonat bez stresu. Plánovaný termín v sále může být zrušen a možná nebude časem jednoduché se přihlásit na prezenční termín.
  • Některé akreditované osoby mají stejnou cenu za zkoušku v případě distanční a klasické prezenční zkoušky. Pak se přechod mezi těmito typy zkoušek obejde bez doplatku nebo přeplatku.

Přeji vám mnoho úspěchů při vykonání zkoušky odborné způsobilosti.

Autor příspěvku: Ing. Miroslav Škvára, MBA - vedoucí obchodního oddělení

Štítky: , , ,